Słów kilka o zawodzie rzeczoznawcy majątkowego i procesie wyceny nieruchomości

Rzeczoznawca majątkowy to osoba fizyczna, która posiada uprawnienia do określania wartości nieruchomości. Uprawnienia te są nadawane są przez Ministra Rozwoju i Technologii, a tytuł „rzeczoznawcy majątkowego” jest prawnie chroniony. Kandydaci na rzeczoznawców majątkowych muszą spełnić szereg warunków, które są ściśle określone przez przepisy prawa. Prowadzenie działalności z zakresu wyceny nieruchomosci przez osoby, które nie posiadają właściwych uprawnień jest zakazane i podlega karze grzywny.

Głównym obowiązkiem rzeczoznawcy majątkowego jest wykonywanie czynności związanych z wyceną nieruchomości z zachowaniem przepisów prawa i standardów zawodowych, z poszanowaniem zasad etyki zawodowej, kierując się bezstronnością w wycenie nieruchomości, dbając jednocześnie o poufność posiadanych informacji. Rzeczoznawca ma obowiązek stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych.

Wycena nieruchomości wykonywana przez rzeczoznawcę majątkowego to szereg czynności, które mają na celu określenie wartości nieruchomości. W wyniku wyceny można określić wartość rynkową lub odtworzeniową nieruchomości, a także ustalić wartość katastralną. Rzeczoznawca ma do dyspozycji różne podejścia, metody i techniki szacowania wartości, których wybór zależy m.in. od rodzaj wycenianej nieruchomości i celu, dla którego wycena ma być wykonana.

Rezultaty swojej pracy rzeczoznawca majątkowy przedstawia na piśmie, w formie operatu szacunkowego, którego treść i zawartość jest określona w przepisach prawa. Może także sporządzać opracowania i ekspertyzy, które nie stanowią operatu szacunkowego, jeżeli dotyczą np. rynku nieruchomości oraz doradztwa w zakresie tego rynku, efektywności inwestowania w nieruchomości, skutków finansowych uchwalania lub zmiany miejscowych planów, bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości, określania wartości na potrzeby indywidualnego inwestora itp.

Kodeks Etyki Zawodowej Rzeczoznawców Majątkowych

Kodeks Etyki Zawodowej Rzeczoznawców Majątkowych